Mžouráte do slunce, do počítače nebo na displej mobilního telefonu? Mnoho lidí zejména teď v létě zjistí, že zabrat dostávají nejen jejich oči, ale i oční víčka. Ty patří díky neustálému mrkání a mhouření očí k vůbec nejnamáhanějším částem lidského těla. Jejich jemná kůžička proto rychle stárne a časem ztrácí svoji pružnost. Úpravu víček, ať už horních nebo dolních, lze dnes už naštěstí jednoduše řešit.
Dermatoložka Nina Koutná z kliniky GHC Praha
Počet blepharoplastik zažívá celosvětový nárůst a v plastické chirurgii, která právě včera slavila svůj Světový den, patří k vůbec nejžádanějším výkonům. A jak potvrzují i lékaři z Kliniky GHC Praha, kde blepharoplastika tvoří více než třetinu zákroků plastické chirurgie, zájem stoupá také o novější metodu Plexr. Ta spočívá v odpaření kůže plazmou. Oba možné postupy tu konzultují a provádějí ve zvýšené míře právě během léta, kdy si lze na zákrok i následnou rekonvalescenci udělat volno.
Metoda Plexr: úprava horních víček
MUDr. Nina Koutná, dermatoložka z Kliniky GHC Praha říká, že pokud někoho trápí jen horní víčka, nemusí jít hned na operaci: „Pro pacienty, které obtěžuje povolení či mírné padání horních víček a neumějí si představit, že by podstoupili klasický chirurgický zákrok, je vhodný plazmový generátor známý jako Plexr. Ten funguje na principu radiofrekvence. V tenké vrstvičce vzduchu mezi koncovkou přístroje a ošetřovaným místem se tvoří fyzikální plazma, která způsobuje tečkovité odpařování přebytečné kůže,“ vysvětluje lékařka. Ošetření je jen mírně invazivní, trvá zhruba 60 minut podle míry povolení a probíhá bez narkózy. „Výhodou je, že při něm nevznikají žádné jizvy a vede i ke zlepšení stavu vrásek kolem očí. Plexrem lze také dobře řešit bělavé či žlutavé tukové nárůstky, takzvaná xantelasmata, usazená obvykle u vnitřních koutků očí,“ říká lékařka. Nevýhodou metody však je, že není tak úspěšná při úpravě dolních víček a výsledek nemusí být tak výrazný jako po „klasické“ operaci.
Koncovky přístroje Plexr s dobíjecí jednotkou
Kdo chce zlepšení jednoduše a rychle, volí obvykle operaci. Doc. MUDr. Miroslav Tvrdek, plastický chirurg z Kliniky GHC Praha, ji doporučuje zejména těm pacientům, kteří mají na víčkách výrazný kožní nadbytek, a tvoří se jim tukové prolapsy neboli váčky. „To platí pro horní i dolní víčka. Operace tento problém výrazně zlepší. Odoperovaný člověk najednou omládne o několik let a u horních víček může zmizet pocit tíže a zvýšená únavnost očí. V nejpokročilejších případech, kdy už převislá kůže horních víček brání pohledu vzhůru, operace odstraní omezení zorného pole,“ uvádí lékař. Plastika dolních víček zase zbaví pacienta nevzhledných „pytlů“ pod očima a přináší pacientům okamžitý a zřetelný výsledek a v případě potřeby ji lze i vícekrát opakovat.
Hrot se víčka nedotýká a přebytečnou kůži odpaří plazma tvořící se v tenké vrstvě vzduchu
Plastiku očních víček i jejich ošetření přístrojem Plexr lidé podstupují nejen „kvůli kráse“, i když právě touhu po hezčím a mladším vzhledu jim právě tyto zákroky plní. Bývá to ale i proto, ale že pociťují únavu, trápí je slzení očí, rozostřené vidění, bolí je hlava nebo jim zúžené zorné pole začíná vadit třeba při řízení auta. Problémy s víčky mohou signalizovat i některé nemoci (např. endokrinologické), proto je vždy vhodné konzultovat je s lékařem. Specialisté s kliniky GHC se také shodují v tom, že chirurgický zákrok má provádět jen atestovaný plastický chirurg a s Plexrem by měl pracovat pouze dermatolog. „V dnešním boomu se do zákroků někdy vrhají i kosmetičky nebo lékaři z jiných oborů, které nemusejí mít přímý vztah k estetice. Pak je ale bezpečnost takového výkonu těžko odhadnutelná,“ varuje doktorka Koutná.
Klinika GHC Praha: sál
Více informací o klinice na: www.ghc.cz nebo na adrese Krakovská 8/581
110 00 Praha 1
Klinika GHC Praha: pokoje