O svatby pod stanem je stále větší zájem

Stoprocentní nárůst zájmu o svatební stany hlásí přední zástupci z branže. Podle odborníků nestoupá zájem o svatby obecně – jen se dohánějí obřadové resty covidového období. Mnoho lidí se v loňském roce totiž nesezdávalo nebo svatby odložili, také se nerealizovaly žádné jiné formy organizovaných party. Následně se v létě uvolnily možnosti, ale počet restaurací či atraktivních míst na obřad zůstal stejný. Počet zájemců tak byl větší než možnosti prostorů, které nebyly schopné poptávku zvládnout.

Vzhledem k tomu, že loňská letní sezona byla uvolněná, byla poptávka po party stanech na svatby vysoká. Svatební stany představovaly nejrozšířenější způsob zastřešení venkovních svatebních oslav. „Když to vezmu zpětně, loňský rok byl extrémní, co se týká svateb. Dělali jsme vlastně největší počet svateb v jedenáctileté historii firmy. Loni se nekonala žádná společenská setkání, všechny festivaly byly zrušeny, nebyly ani žádné firemní akce, tak jsme narůst produkce svateb velmi uvítali. Když to porovnám s dobou předcovidovou, tak jde o stoprocentní nárůst pronájmu právě směrem ke svatbám,“ shrnul Martin Rajnoch, majitel firmy Partystanyhned.cz.

Firma Partystanyhned.cz Martina Rajnocha měla v minulosti spíše firemní zákazníky. Jenže právě v tomto oboru covidová pandemie vše ovlivnila a změnila klientelu. „Přizpůsobili jsme se okamžitě situaci a dnes už spolupracujeme s mnoha svatebními koordinátorkami a svatebními salony, které se snoubenci komunikují a vše zajistí ke spokojenosti klienta,“ popsal změnu trendu Rajnoch.

PARTYSTANYHNED.cz

PARTYSTANYHNED.cz

V letošním roce, kdy svateb z důvodu četných obav ubylo, je nárůst poptávky oproti loňské sezoně zhruba poloviční. Ale na druhou stranu se letos oproti loňsku opět organizují eventy. Také firemní klientela projevuje výrazně větší zájem. A právě firmy nechtějí dělat své akce uvnitř. Jejich požadavkem jsou akce venku, ve stanech na volném prostoru, aby se lidé mohli rozptýlit po prostranství a vše se odehrávalo venku – a bez roušek.

V posledních čtyřech letech jsou nejpopulárnější strečové, takzvané beduínské stany, které se vyrábějí ze speciálního strečového materiálu FreeformFlex®. Použitím stylové dekorace lze vytvořit atraktivní prostor pro jedinečné chvíle, svatby, večírky, firemní akce. Nejlevnější variantou jsou určitě stany nůžkové, rychloskládací a velmi jednoduché, které má i amatér postavené za tři minuty. Ty se však pro účely svateb nevyužívají. Hodí se spíše jako zázemí pro catering nebo prodejní stánek a další podobné akce.

Při svatbách se nejvíce používá již zmíněný beduínský stan, případně stan typu pagoda či šapito. „Šapito bývá cenově nejdostupnější. Tam se cena pohybuje na víkend do dvaceti pěti tisíc korun za stan 10x15 metrů včetně stavby a likvidace. Pokud klient vyžaduje stan i s podlahou, jsou navíc požadované další doplňky – třeba klimatizace – je cena úměrně vyšší, a i složitější doprava. Vždy záleží na povrchu, na kterém stan bude stát,“ vypočítal Martin Rajnoch z Partystanyhned.cz.

PARTYSTANYHNED.cz

PARTYSTANYHNED.cz

Pokud chce nevěsta či ženich opravdu luxusní svatbu, vybírá především z mnoha variant vybavení. Například ve stanu pro sto osob je potřeba počítat alespoň se čtyřmi metry čtverečními na osobu, aby měl každý člověk prostor. Dá se použít podlaha a dekorativní látky, které vytvoří baldachýn. Velmi luxusně působí světelné efekty, které navodí tu správnou náladu. Problém nepředstavuje ani taneční parket nebo pódium pro kapelu. Velmi praktické i dekorativní jsou transparentní bočnice a strop, kdy je vidět ven i dovnitř a hvězdné nebe nad stanem večer dodá patřičnou dávku romantiky. Pro náročné zákazníky lze zařídit i koberec s vysokým chlupem. Vždy záleží na požadavcích klienta a povaze akce. Do takových stanů odborníci rozhodně doporučují klimatizaci, aby bylo uvnitř příjemných 25 stupňů Celsia.

Do stanu je samozřejmě možné dostat cokoli: klimatizaci, topení, ledničku... Pokud máte přívod elektrického proudu, není s žádným zařízením problém. Je možné zajistit i fontánu, jakýkoli nábytek, luxusní i barevné osvětlení, pódium, taneční parket. Když se stan večer krásně nasvítí luxusním barevným osvětlením, má to opravdu honosný nádech. Abychom docílili zámeckého puncu, není problém zavěsit křišťálové lustry,“ přiblížil možnosti Martin Rajnoch.

Samozřejmostí je catering. Když je dostatek prostoru, umístí se catering i raut uvnitř. Do velkých stanů se vejde i pódium, sweet bary nebo workshop pro děti. Ty se dají uspořádat i samostatně, například v pagodě, kde se připraví samostatný animační program pro děti.

PARTYSTANYHNED.cz

PARTYSTANYHNED.cz

Podle Martina Rajnocha je důležité mít s používáním stanu zkušenost – nebo vyslechnout rady odborníka. „Zákazník vždy ocení férový přístup. A když je něco hloupý nápad, na rovinu řeknu: Nedělejte to, bude to průšvih. Třeba když klient požaduje, aby stan působil celý vzdušně, a přesto byl celý uzavřený. To perfektně splňují transparentní plachty. Ale v letním období stoprocentně vyžadují výměnu vzduchu, například klimatizací, která může být pro klienta drahá. Tak tuto variantu klientům rozmlouvám, protože se ze stanu stane skleník a je to opravdu nebezpečné. Většinou na naši radu klienti dají,“ shrnul úskalí party stanů Martin Rajnoch, majitel firmy Partystanyhned.cz.

Pokud to vlastník pozemku dovolí, dá se party stan postavit úplně všude. V podstatě se dá říct, že není místo, kde se takovýto stan nedá postavit. Jde například postavit i na sjezdovce v nadmořské výšce dvou kilometrů – pokud jsou na realizaci potřebné finanční prostředky.

I když se to nezdá, není počasí, které by pro stavbu stanu představovalo problém. Déšť, ani ten přívalový, nevadí, stany si s ním poradí. Jediné, co v případě deště party drobně komplikuje, je nadměrný hluk kapek bouchajících do plachty stanu. Nicméně v českých klimatických podmínkách nikdy nejde o delší časový úsek. Bezproblémové je i zimní období či jen chladné večery. Vždy jde pouze o použití správného výkonného zařízení, které daný objem stanu vyhřeje.

PARTYSTANYHNED.cz

PARTYSTANYHNED.cz