Alvar Aalto a kolekce svítidel značky Artek

Světlo je pro lidskou existenci zcela zásadní. Určuje způsob, jakým žijeme a cítíme a dodává střídání našich dnů a nocí nekonečné množství odstínů. Světlo a jeho protějšek stín oživují náš svět, naše emoce a naše vnitřní prostory. Je proto stěžejním prvkem také v architektuře a interiérovém designu.  

Architekti se už po generace snaží vytvořit vyváženou souhru přirozeného a umělého světla, což je výzvou právě v severských zemích, kde jsou dramatické sezónní rozdíly součástí života.  Ve Finsku se dlouhé chladné zimy s nízkými hladinami denního světla střídají s krátkými mírnými léty přinášejícími nekonečné hodiny slunečního svitu. Severští návrháři se proto stali mistry osvětlení – vytvářejí novátorská a elegantní řešení, která jim umožní zkrotit podmínky prostředí, ve kterém žijí.  

Jedním takovým mistrem je Alvar Aalto, který toto umění zdokonaloval po desetiletí experimentování s osvětlením v mnoha veřejných i soukromých budovách, které navrhl. Zastával názor, že architektura musí sloužit lidem, a že přirozené světlo je zásadní pro naši duševní i fyzickou pohodu. Své interiéry vybavoval chytře umístěnými okny a světlíky, aby do nich dostal co nejvíc nepřímého denního světla. Tam, kde byl denního světla nedostatek, doplňoval jej a vytvářel pomocí světla umělého.

Artek

Artek

Pro Aalta bylo dobře promyšlené umělé osvětlení výrazem humanistické filozofie, které, když se dobře provede, dokáže sbližovat lidi a má i terapeutický účinek. Proto vytvářel svítidla, která napodobovala rozmanitost přirozeného světla – svítidla, která vyzařují přímé i nepřímé měkké světlo a zároveň oči nikdy nevystaví zdroji světla přímo. Světlo Aaltových svítidel je jemné a rozptýlené jako světlo sluneční, které dopadá skrz listy stromů. Vytváří hřejivou atmosféru a zároveň podporuje konkrétní funkčnost prostoru, ve kterém svítidla jsou. Vyzařují elegantní skulpturální krásu, ať jsou rozsvícená, či zhasnutá. 

Ve spolupráci s interiérovými designéry jsme vytvořili průvodce, který pomůže určit jaké osvětlení pro různé funkční prostory doma potřebují. Lze podle něj vybrat svítidla pro konkrétní prostor a vymyslet, jak je rozmístit. Stránku s těmito návody najdete na artek.fi. Můžete se inspirovat příklady osvětlení a dovědět se rady, jak vytvořit příjemné, pohodlné a funkční interiéry. Tato stránka bude na artek.fi k dispozici od 13. září.

Artek

Artek