5 ájurvédských tipů podle Zuzany Klingrové, jak snáze zvládnout zimu

 Ájurvéda je nejstarší systém léčení, jenž je založen na přírodních zákonech. Cílem této více než pět tisíc let staré metody není jen léčit nemoci, ale odstranit její příčiny a nalézt fyzickou, emoční a duchovní rovnováhu. Základem ájurvédy jsou tři energetické principy (dóše) – Váta, Pitta a Kapha. Pokud jsou tyto energie v nerovnováze, dostavují se potíže. Zimní období je pro nás obvykle velmi náročné a může se podepsat na našem zdraví či náladě. Zuzana Klingrová, garantka ájurvédských programů v Resortu Svatá Kateřina, proto přináší několik tipů (na základě ájurvédy), jak zimu zvládnout ve zdraví a s úsměvem na rtech. 

 

Zuzana Klingrová

Zuzana Klingrová

1. Chcete zůstat plní síly? Nahraďte kofein ájurvédským čajem. Vezměte litr vody a přiveďte k varu. Dejte do termosky a přidejte 3 plátky čerstvého zázvoru, 1/4 čajové lžičky semínek římského kmínu, 1/4 čajové lžičky semínek fenyklu, 1/4 čajové lžičky semínek koriandru a 2 kuličky kajenského pepře. Nechte 30–45 minut louhovat.

Čaj

Čaj

2. Pokud nemáte čas zajít na ájurvédskou olejovou terapii Abhyanga, pak zařaďte každé ráno tzv. Sneha-selfabhyanga masáž. To znamená auto masáž pomocí kvalitních ájurvédských bylinných olejů. Díky ní se zlepší váš krevní a lymfatický oběh a olej také vytvoří ochrannou vrstvu pro vaši kůži, jež v zimě trpí.

Zuzana Klingrová

Zuzana Klingrová

3. V zimě, zvláště pokud panují holomrazy, se zvyšuje funkce dóši Váty. Pro tento ájurvédský princip je velmi důležitá rutina. Zkuste vstávat, chodit spát, jíst, praktikovat jógu nebo jiné pohybové aktivity ve stejný čas. Vaše tělo bude celkově klidnější a budete se cítit odpočatě a plní energie.

Zuzana Klingrová

Zuzana Klingrová

4. Součástí ájurvédy je také pravidelné cvičení jógy. Tato pohybová aktivita je prospěšná nejen pro vaše tělo, ale také mysl. Pokud její intenzitu přizpůsobíte dominanci dóš, ještě zvýšíte její účinky. Při jasném počasí převládá Váta a jógová praxe by měla být spíše jemného charakteru, naopak při horším počasí dominuje Kapha. V tomto případě se nemusíte bát přidat cvičení na dynamice.

Svatá Kateřina

Svatá Kateřina

5. Chcete se do ájurvédy ponořit ještě více? Odjeďte na pár dní do Resortu Svatá Kateřina. Vyzkoušet můžete například ájurvédský víkend, kde se s tímto učením seznámíte. Mžete si také rovnou zvolit některý ze speciálních programů zaměřených již na konkrétní potíže (bolest zad, omlazení, hubnutí atd.). Pobytové balíčky zahrnují vždy kombinaci ájurvédských očistných terapií, masáží, jógy, jídelníčku a vhodných doplňků stravy.