Žijeme v době, kdy se online svět s mobily a počítači stal přirozenou součástí našeho života. Nejsou jen našimi pomocníky při práci, ale stále častěji s nimi trávíme i svůj volný čas. Všeho moc ale škodí, a tak i za tuto vymoženost musíme platit svou daň.
Tou daní je modré světlo, které je jednou z částí tvořících denní světlo. Kromě viditelných složek totiž denní světlo obsahuje i části, které pouhým okem nevidíme. Jde například o paprsky UVA a UVB záření, které způsobují vysušování a stárnutí naší pleti nejen v létě, ale i během zimy. O nepříznivých účincích UVA a UVB paprsků se mluví relativně často, mnohem méně však víme o modrém světle.
CO JE MODRÉ SVĚTLO?
Modré světlo je součástí slunečního záření. V nižší koncentraci ho však vyzařují i žárovky a LED zařízení, t. j. PC a TV obrazovky či smartphony, kvůli čemuž se zvykne označovat i jako nepřítel tisíciletí generace. Podle statistik totiž mileniáli kontrolují své smartphony v průměru až 157 krát denně, což je více 5 krát častěji oproti dospělým. A právě zde vzniká problém. Neustálá práce s počítačem a přímo chorobná závislost na neustálé kontrole našich smartphonů nás přirozeně nutí držet tato zařízení blízko naší tváře, čímž negativní účinky modrého světla přirozeně silnou.
Foreo
MÁME SE MODRÉHO SVĚTLA BÁT?
Podle odborníků bychom se účinkem modrého světla měli vyhýbat hned z několika důvodů. „Nemáme zatím definitivní závěry ohledně působení modrého světla na lidský organismus při dlouhodobé expozici, ze studií však vyplývá negativní vliv na naši pokožku a sítnici oka ve formě zvýšené tvorby volných kyslíkových radikálů už při krátkodobém působení. Tvorba kyslíkových radikálů je zodpovědná za předčasné a urychlené stárnutí kůže, suchost a vznik vrásek, nedokonalostí, nežádoucích pigmentací a projevů," uvádí odbornice na dermatologii MUDr. Petra Kňažeková.
JAK OMEZIT NEGATIVNÍ ÚČINKY MODRÉHO SVĚTLA?
Přestože modré světlo se nachází prakticky všude kolem nás, jeho negativní vliv víme eliminovat již několika jednoduchými kroky. A i když se vám některé z nich možná budou zdát finančně náročné, nezapomínejte, že účinná prevence je vždy levnější než odstraňování, v tomto případě už nevratných následků. Pokud je ve hře naše zdraví, investovat do sebe se rozhodně vyplatí.
Foreo
Jak tedy postupovat s cílem účinné ochrany před modrým světlem?
1. Nastavte si noční režim
Všechny dnešní smartphony již obsahují možnost nastavení nočního režimu. Nastavte si ho! Tento režim totiž eliminuje vyzařování modrého světla a místo toho dává prostor žlutému. Permanentní používání tohoto nastavení tak mnohem šetrnější působí na naši pleť a zabraňuje jejímu zbytečnému stárnutí a oslabení.
2. Používejte ochranný displej
Díky technologiím už dnes známe nejen displeje, které odolají nárazům, ale i takové, které působí jako ochranný štít před modrým světlem. Na stejném principu funguje i chránič PC či TV obrazovky s filtrem modrého světla, jehož používáním efektivně chráníte vaši pleť a oči před nechtěným poškozením.
3. Vyhýbejte se modrému světlu před spánkem
Čas, který trávíme před obrazovkami či se smartphony bychom měli rozumně limitovat i během dne, velmi důležité je však vyhýbat se modrému světlu zejména před spaním. „Modré světlo významně ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus a s ním spojené poruchy spánku a regenerace v průběhu noci. Pokud si dobře neodpočinete, odrazí se to i na stavu naší pleti,"u ¨pozorňuje Kňažeková.
4. Přelepte kontrolky na spotřebičích
Modrou složku světla vyzařují v domácnosti i všechny kontrolky, proto bychom měli na noc vypnout alespoň ty z nich, které můžeme. Zbývající kontrolky (například displeje domácích spotřebičů, Wi-Fi routerů, dětských chův, kamer, monitorů dechu či displeje na ovládání topení, alarmů a digitálních hodin) bychom měli přelepit průsvitnou červenou fólií. Působí jako filtr a úspěšně eliminuje pronikání paprsků modrého světla do prostoru. Vyhneme se tím narušení cirkadiánního rytmu i riziku zpomalení či zastavení tvorby melatoninu, které v konečném důsledku negativně ovlivňuje nejen náš spánek, ale i celkové zdraví.
Foreo
5. Chraňte si oči speciálními brýlemi
Ať už trávíte čas na slunci nebo se smartphonem, vždy si chraňte oči kvalitními ochrannými brýlemi. „Na trhu jsou již dnes dostupné i brýle s tzv. blue light filtrem, které chrání nejen oči, ale i tenkou citlivou pokožku v jejich okolí, která je náchylnější na tvorbu vrásek," dodává dermatoložka. Kromě toho používejte i ochranné sluneční brýle s polarizačním filtrem nejen během léta, ale i v zimních měsících.
6. Používejte kvalitní SPF krémy a sáhněte po antioxidantu
Jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat s nepříznivým vlivem modrého světla, je investovat do koupě kvalitního, širokospektrálního SPF krému s vysokým ochranným faktorem, jakož i do pleťových produktů bohatých na antioxidanty. „Antioxidanty dokáží zabránit oxidačnímu poškození buněk, které způsobují volně radikály. Řadíme mezi ně produkty s obsahem např. vitamínu C, vitamínu E, koenzymu Q10, kyseliny ferulové, resveratrolu, pycnogenolu a podobně. Na posílení jejich efektu výrobci přidávají do produktů i mořské řasy či kakao," vysvětluje Kňažeková. Při používání těchto produktů však třeba dbát i na jejich hloubkové a důkladné vstřebání do pokožky, které obyčejným rozetřením krému nemusíte dosáhnout. Rozumné je proto sáhnout po smart beauty sonické přístroji FOREO UFO 2, který byl speciálně vyvinut pro urychlení účinků pleťových masek a jiných kosmetických přípravků.
7. Nezapomínejte na pravidelnou hydrataci
Kombinaci SPF krému a antioxidantů nezapomeňte doplnit io pravidelnou hydrataci. Spolu totiž tvoří dokonalé trio v boji proti negativním účinkům modrého světla. Sáhněte proto po kvalitním hydratačním krému, který bude vaše pleť milovat.
Foreo